Блог

Асфалтиране на пътища

Процесът на асфалтиране на пътища включва няколко важни фази:

  • Предварителен оглед на терена от нашите специалисти, които определят необходимите материали за качественото изпълнение на услугата по асфалтиране;
  • Подготовка на терена за асфалтиране;
  • Дрениране – Внимателното изпълнение на дренажа определя наклоните на пътната настилка, като е важно за нормалното оттичане на водата;
  • Уплътняване, което осигурява здравината на бъдещия асфалт;
  • Полагане на чакъл за настилката;
  • Уплътняване на основата, за да се предотврати разместване на асфалта при натиск от превозни средства;
  • Определяне на необходимата дебелина на асфалта;
  • Полагане на асфалта.

Почистване на канали без химикали

Водата не се оттича добре във вашия душ или вана? Има ли неприятна миризма от вашата кухненска мивка? Трябва да действате бързо. Ако обаче каналът в дома ви е запушен, не е нужно веднага да прибягвате до препарата за почистване на тръби. Тези съвети и домашни средства ще ви помогнат да почистите запушения канал, без да навредите на околната среда, и да предотвратите нови запушвания.

Съвети на Kärcher за почистване на канали, без да навредите на околната среда
Какво наистина работи?
Почистване с домакински средства
Почистване с пара
Бутало и гъвкава намотка
Подходящи продукти

Почистване на канали: Какво наистина работи

Мазнини и остатъци от храна в кухнята, сапун, продукти за грижа и коса в банята: Всеки ден материалът тече през канализацията и с течение на времето образува отлагания в тръбите. Ако не отстранявате редовно тези отлагания, те в крайна сметка образуват запушване и водата вече не може да се оттича.

Магазините са пълни с гранули, гелове и мощни пяни, които твърдят, че ви помагат да изчистите канализацията си за нула време. В крайна сметка обаче тези химически почистващи препарати често имат само един ефект: дренажът се запушва трайно. Въпреки това, ако каналът в умивалника или мивката е запушен, не е нужно веднага да посягате към устройството за почистване на канали – много изпитани домашни средства също ви помагат да почистите запушени канали и тръби.

Почистване на канали с домашен препарат сода бикарбонат

Почистване на канали с домакински средства

Предлаганите в търговската мрежа средства за почистване на канали често са агресивни и са вредни за околната среда и здравето. Ако дренажната тръба не е напълно запушена и следователно водата все още може да се оттича бавно, в допълнение към използването на парочистачка, естествените домакински средства са също така безопасна за околната среда алтернатива за отстраняване на отлаганията. Това са най-ефективните домашни средства за защита:

  • Оцет и бакпулвер: Изсипете 4 супени лъжици бакпулвер в запушената дренажна тръба и веднага я изплакнете с половин чаша (приблизително 100 ml) оцетна есенция. Двата агента предизвикват химическа реакция и те започват да се пенят. Веднага щом свистенето спре, изплакнете тръбата с вряла вода, за да почистите напълно канализацията.

  • Оцет, комбиниран със сода бикарбонат или сода за миене: Содата бикарбонат или содата за миене може да се използва като алтернатива на бакпулвера. Изсипете четири супени лъжици сода или сода бикарбонат в канализацията, след това изсипете половин чаша оцетна есенция и след кратко време (когато вече не можете да чуете никакъв шум) изплакнете с гореща вода.

Почистване на канали с парочистачка

Парочистачката също е особено подходяща за почистване на канали. Използвайки комбинацията от струя пара и температурата, дори упоритите и мазни замърсявания се разтварят и отстраняват за броени секунди. Парата попада и в труднодостъпните ъгли. Това улеснява почистването на леките запушвания и също така се отстраняват неприятните миризми.

Какво да правите:

  • Дръжте детайлната дюза (силовата дюза) при канала и освободете парата. Докато правите това, дръжте кърпа от микрофибър над канала, за да се предпазите от всяка мръсотия, която излиза обратно от канала.
     
  • Уверете се, че не запарвате пластмасовите части под цедката на мивката директно по време на почистване, тъй като те могат да бъдат повредени от прекомерно високи температури.
     
Почистване на канали с парочистачка Kärcher

Съвет

Каналите в кухните и баните трябва редовно да се почистват с пара. Това предотвратява образуването на отлагания и неприятни миризми. Можете също така да използвате детайлната дюза за лесно почистване на преливника на умивалника или мивката.

Почистване на канали с инструмент

Ако нищо друго не работи: бутало и гъвкава намотка

Запушването често се намира в сифона, т.е. U-образния завой под дренажа. В случай на особено упорити запушвания в канализацията, ние препоръчваме да използвате бутало, което да ви помогне. Непрекъснато променящото се налягане, което се създава от буталото, прави мръсотията, причинена от косми, мазнини или остатъци от храна, лесно почистваща се. За да направите това, задръжте буталото в центъра над канала и го натиснете здраво надолу към умивалника или мивката. Оставете водата да тече в мивката, докато буталото се покрие напълно и след това движете буталото напред-назад, без да го повдигате напълно от водата. След като направите това няколко пъти, проверете дали водата отново тече през дренажа. Ако не, повторете процеса, докато дренажът се изчисти отново.

Други механични средства за почистване на запушвания са почистване с кабели или дренажни четки и/или гъвкави намотки. В много случаи също така е относително лесно да премахнете сифона и да го почистите отделно.

Предотвратяване на запушване на канализацията

Добавянето само на няколко задачи към ежедневието ви може да ви помогне да предотвратите упорити запушвания в банята и кухнята. Тези съвети ви помагат да предотвратите запушване на канали във вашия дом:

  • Редовно промиване с вряла вода: малки отлагания в дренажната тръба се отмиват и следователно дренажът се поддържа постоянно чист.
  • Не изхвърляйте остатъци от храна в кухненския канал.
  • Защитете каналите в умивалника, душа и ваната с уловител за коса.
  • Включете в ежедневието си каналите за почистване: Ако вече използвате парочистачката в кухнята и банята, можете също бързо да изчистите каналите с пара. Това спестява по-късно, отнемащо време почистване.
Предотвратяване на запушване на канализацията с парочистачка Kärcher

Полагане на бетонови настилки

 Детайл: Полагане на бетонови настилки 
Легенда:
A Почвен слой  - добре трамбован,подравнен и уплътнен
B Долна твърда носеща основа от трошен камък (фракция 0-56 ; 0-63 мм) с дебелина на слоя 200-300 мм в зависимост от натоварването на настилката
C Горна уплътнителна носеща основа от трошен камък (фракция 0-18  мм) с дебелина на слоя 50-300 мм в зависимост от натоварването на настилката
D Пясъчно легло за основа  (фракция  0-5 мм)  с дебелина на слоя 30-50 мм
E Бетонова настилка с дебелина, зависеща от натоварването 
F Пясък за  фугиране (фракция  0-2 мм)  
Дренаж за отводняване на носещата основа с наклон 0,5%
 Трябва да се осигури доброто дрениране на настилката, както на повърхността, така и на основата. За отвеждане на повърхностните води следва да се предвиди наклон от >1 %.

Метод на полагане в стъпки: 

1.ПОДГОТОВКА
 Изберете подходящата настилка:
Оптималната дебелина на паветата зависи от очакваната натовареност на настилката.
 Изчисляване на профила на настилката:
   Долна уплътнена основа
+ Горна уплътнена основа 
+ Хастар, носеща основа 
+ Височина на настилката 
– 1 cm (слягане при вибриране)
= Височина на готовата повърхност 
 Предвиждане на наклон за дрениране на настилката, както на повърхността, така и на основата.
И поставяне на отводнително тяло или на тръба, включена към централната канализация, когато е заложено по проект.
 Изнасяне на излишното количество земна маса.Изкопът е с дълбочина, съобразена с предвиденото натоварване на терена.
 Подравняване. Здраво уплътняване на почвата.
Важно: Подравняването не се постига със запълване на неравностите с пясък или трошен камък! 

2.ОЧЕРТАВАНЕ НА КОНTУРА
 Полагането на настилката започва от бордюра с очертаване на желания контур. Метод на полагане на бордюри  ВИЖ ТУК
 Полагане на бордюрните тела и циментиране.
 Бордюрите очертават и отделят контурите на различните алейни, пешеходни и транспортни пространства и тревни площи.
Ограничават плочите на настилката и предотвратяват изместването им при  полагане върху пясъчното легло.
Помагат на настилката да запази своите качества, като не й позволяват да слегне и да се напука.
 В случай, че нямате бордюр, може да използвате бетонна опора за ограничител, за да се избегнат евентуални пропадания по краищата.

3.ПОЛАГАНЕ НА ДОЛЕН И ГОРЕН НОСЕЩ СЛОЙ
 В обградената от бордюра повърхност се полага носещата твърда основа.
Дебелината и се определя от очакваното натоварване на настилката: минимум 25 cm за пешаходен трафик и  50 cm за трафик на тежкотоварни автомобили.
 Първо се полага  долната твърда носеща основа: трошен камък фракция 0-56 ; 0-63мм.
Тя се подлага на уплътняване чрез вибриране по дължина.
 Следва полагане на горната твърда носеща основа: трошен камък фракция 0-18мм.
Тя също се подлага на уплътняване чрез вибриране по дължина.
Важно: Предвидете надлъжни и напречни наклони.
Професионален съвет: Преди полагането на основата може да поставите и допълнителна изолация от геотекстил,който поддържа дренажните своства на трошения камък.
 
4.ПОЛАГАНЕ НА ПЯСЪЧНО ЛЕГЛО ЗА ОСНОВА
 Върху уплътнената горна основа се полага пясък (фракция  0-5 мм), с дебелина на слоя 30-50 мм.
 Преди нейното полагане по дължина се поставят метални водачи (майки) за шаблон. Излишното количество пясък се премахва с помощта на мастар, до нивото на майките.
 Премахване на майките, запълване и изравняване на мястото, където са били поставени.
Важно: Готовата пясъчна възглавница не бива да се уплътнява, както и не бива да се стъпва върху нея.
Професионален съвет: Изравнявайте само толкова площ, колкото можете да павирате за един ден.
 
5.РЕДЕНЕ НА ПАВЕТАТА
 Започнете от един край с прав ъгъл (изпънете канапа) , ако е възможно от най-ниската точка от повърхността. Настилката се подрежда според височината, ъгъла и убежната линия. По време на работа трябва да сте в предния край на настланото пространство. По настланата повърхност може веднага да се стъпва.
 За да не се наложи да се режат впоследствие, е важно паветата да започнат да се подреждат под прав ъгъл спрямо оградената площ.
 Фиксирайте на продуктите един в друг и по цялата горна повърхност, за да се захванат стабилно за дистанционерите си и да не остане въздух под тях. 
 Фугиращата линия можете да проверявате най-лесно чрез успоредно опънати въжета или с летва на всеки 2-3 метра.
Съвет: За по-привлекателен и естествен вид и равномерно разпределение на цветовете, размесете плочите с различни нюанси. Модели и принципи на подреждане ВИЖ ТУК  
 
6.ФУГИРАНЕ
 Фугирането на настилката се осъществява чрез помитане със сух пясък (фракция  0-2 мм)  или цимент.
Важно: Фугите подлежат на поддръжка и трябва редовно да се поправят или запълват.
 
7.ВИБРОУПЛЪТНЯВАНЕ
 Изметете излишната фугираща смес.
 Минете настилката с линейна трамбовка - виброплоча с гумена подложка (за предотвратяване на деформации) – веднъж надлъжно и веднъж напречно.
Важно: Вибрирането трябва да се извършва винаги на сухо.
 
8.ИЗМИВАНЕ
 След уплътняването повърхността се напръсква още веднъж със суха фугираща смес и се измива с вода докато се запълнят напълно фугите.
Съвет: След вибрирането поръсете още малко фугиращ пясък върху настилката и по възможност го оставете да преседи така 2-3 седмици, след което още веднъж изметете повърхността.

Защо да изберете нашата фирма за редене на тротоарни плочки в София?

Предлагаме гаранция от 2 години

  • Работим по договор
  • Работим без посредник
  • Работим без скрити такси
  • Спазваме на процеса и технологията
  • Разполагаме със специализирана техника
Полагането на тротоарни плочки изисква внимание към детайлите и използването на правилния разтвор и фракция на пясъка. Подреждането и реденето на плочките са ключови стъпки, които трябва да се извършат професионално. След полагането на тротоарните плочки, е важно да се извърши фугиране и да се осигури правилното изсъхване на земновлажна замазка. Всички тези дейности изискват специфични умения и опит, затова е добра идея да се обърнете към специалист в областта на тротоарните плочки.

Какво е фугиране на тротоарни плочки?

След като сте подредили всички плочки, можете да започнете фугирането. Смесете фин пясък и цимент в съотношение 2:1 и го разпръскайте върху плочка с метла. Уверете се, че фугите са добре запълнени. Оставете фугиращата смес да изсъхне около 24 часа преди да стъпвате върху настилката.

Какви са основните грешки при полагането на плочката?

Някои чести грешки включват: лоша подготовка на основата, недостатъчно уплътняване, неправилно подравняване на плочките, прекалено широки или тесни фуги, некачествено фугиране. Внимавайте да избягвате тези грешки за дълготрайна и качествена настилка.

Ключови моменти за реденето на тротоарни плочки:

  • Подготовка за редене - стабилна основа с наклон, което дава възможност на дъждовните води да се оттичат
  • Нанасяне на слой пясък и подравняване преди полагането
  • Редете плочките в права линия и с внимание към фугата
  • Уплътнявайте плочките докато са нивелирани
  • Фугирайте правилно с цимент и пясък
  • Оставете фугите да изсъхнат преди да стъпите върху тях и да продължите с други ремонстни дейности

Можем да ви дадем точната цена за редене на тротоарни плочки след оглед.

Защо е важно да следим дали е нужно възстановяване на изронен бетон?

Ако бетонът се наруши или изрони, това може да се окаже сериозна причина за безпокойство. В такива случаи е добре да имате решение за възстановяване на изронения бетон. Причините за увреждането могат да са различни – от неправилно полагане и дефекти в качеството на бетона, избора на клас бетон,  до неблагоприятни външни фактори, които влияят с течение на времето, като например климатичните условия, влагата, или дори силни вибрации. За щастие, можете да прибегнете до възстановяване на изронен бетон.

Освен че са неприятни като визия, разрушенията на бетона може да представляват риск за стабилността и безопасността на обекта. Затова е важно да следите състоянието на бетона и да реагирате при първи симптоми за нужда от възстановяване на изронения бетон. А вие кога последно проверихте здравината на бетона в помещенията във вашия дом или бизнес?

Възстановяването на изронен бетон е процес, при който състоянието на повреден и разрушен бетона се възвръща към предишния си вид чрез третиране със специални полимерни материали. Продуктите за възстановяване на изронен бетон не само възвръщат оригиналния му вид, но и предпазват бетона от бъдещи разрушения за по-дълго време. Благодарение на процеса на възстановяване на изронен бетон, той става отново като нов и може да се използва още дълго време без да нужда от цялостна подмяна.

Ако се съмнявате, че вашият обект се нуждае от възстановяване на изронен бетон, не се чудете повече, а предприемете нужните мерки веднага. За съвет и професионално инженерно техническо решение относно възстановяване на изронен бетон винаги можете да се доверите на обученият екип на Силикал България.

Класификация на щетите и нуждата от възстановяване на изронен бетон

.Възстановяване на изронен бетон чрез третиране със специални полимерни материали

Възстановяването на изронен бетон може да се класифицира в два основни раздела – възстановяване на конструктивни или на неконструктивни елементи. Общо казано, при конструктивните елементи се наблюдават структурни изменения на бетона, а при неконструктивните елементи няма такива структурни увреждания. И в двата случая обаче не трябва да пренебрегвате нуждата от възстановяване на изронения бетон.

Неконструктивните щети не са застрашаващи за функционалността и структурата на бетона, но това не означава, че са безобидни. Възстановяването на изронен бетон e нужно ако искате бетона и помещението да са здрави и издръжливи на различни натоварвания за по-дълго време.

Когато става дума за възстановяване на изронен бетон и на конструктивни елементи, трябва да имате предвид, че ако не се заемете на време с отстраняването на разрушенията, това може да ви коства скъпо в дългосрочен план. Ако се забавите с възстановяване на изронен бетон, това би било доста по-скъпа операция за корекции, поправки и запълване на изронените участъци.

Възстановяването на изронен бетон може да се разглежда и като по-леки повърхностни поправки, в зависимост от състоянието му.

Кога да вземем мерки за възстановяване на изронен бетон?

..Възстановяване на изронен бетон може да се разглежда като по-леки поправки

Обикновено има повече смисъл от възстановяване на изронен бетон, от колкото с подмяна с нов, дори компроментираните участъци  да са значителни. Винаги когато е възможно, особено когато бетоновата основа е здрава, е препоръчително възстановяването на изронения бетон с полимерни състави.

Когато избирате дали да заложите на възстановяване на изронения бетон или изливането на нов, имайте пред вид, че възстановяване на изронения бетон ще ви спести значителна сума пари, както и време. Инвестицията в материали и работна сила за възстановяване на изронен бетон обикновено са доста по-икономичен и достъпен вариант в сравнение изграждането му наново.

Когато изберете възстановяване на изронен бетон, ще си спестите не само пари, но и време. Ако изберете възстановяване на изронения бетон в бизнес или работно помещение, това няма да спре работните процесите за време, което ще ви коства загуби. Всъщност, възстановителните работи могат да се извършат изцяло, дори и в извънработно време, като например през уикенда или след приключване на работното ви време. Полимерните материали, които използваме за възстановяване на изронен бетон втвъртяват и са готови за употреба и пълно натоварване само час след полагането им.

Дори на първо четене да звучи привидно контраинтуитивно, възстановяването на изронен бетон е по-благоразумен и икономичен вариант от подмяната с нов бетон. То е от полза не само за самия бетон, но и за вас, тъй като ви спестява време, пари и нерви. Възстановяване на изронен бетон не само ще ви спаси от положението, но и ще заздрави бетона за по-дълго време.

Процес на възстановяване на изронения бетон

Има различни методи за възстановяване на изронен бетон. Необходим е оглед на място, обследване и вземане на правилно техническо инженерно решение за възстановяване на бетона. Преди да започнем възстановяване на изронения бетон е нужно да направим оценка на разрушенията, за да знаем пред какво се изправяме. Само след като знаем състоянието на бетона и предназначението му на употреба, както и натоварванията, на които е подложен, можем да предприемем адекватни мерки за възстановяване на изронения бетон.

.Възстановяване на изронен бетон – това може да включва запълване на пукнатини

Следва подготовката на основата. Обикновено тя се състои в диамантено шлайфане, вакуумно бластиране или съчмоструене – в зависимост от състоянието на изронения бетон .

Идва време на третирането на бетона, или самото възстановяване на изронен бетон. В зависимост от разрушенията, това може да включва запълване на пукнатини, покриване и запечатване на разцепени участъци, уплътняване на фуги, и прочие.

Процесът на възстановяване на изронен бетон завършва с запечатващ покривен слой – импрегнатор или епоксидно подово покритие, които подлежат на периодично освежаване, и имат за цел да предпазят бетона от допълнителни наранявания и разрушения.

След такова възстановяване на изронен бетон, помещението е готово за експлоатация и ще можете да му се радвате още дълго време.

Ако имате интерес към възстановяване на изронен бетон, не се колебайте, а се свържете с нас.

 

 

Защо е важно да следим дали е нужно възстановяване на изронен бетон?

Класификация на щетите и нуждата от възстановяване на изронен бетон

Кога да вземем мерки за възстановяване на изронен бетон?

Процес на възстановяване на изронения бетон

2 лесни стъпки за почистване на мазета и тавани.

  1. Изнасяне на боклуците. Първо, се започва с изхвърляне на ненужното. Гледа се какво е старо и непотребно и се товари в чували. След това, извозваме всичко до депо за отпадъци. Тук няма място за съмнения – чистачите ни за всичко са готови.
  2. Измиване и дезинфекция. Мазето се помита и измива с подходящи препарати. Важно е да няма мръсотия и зарази. Чистачите ползват силни препарати, които убиват всички гадинки.

Аварийни ВиК услуги

Необходимостта от аварийни ВиК услуги може да възникне внезапно и неочаквано. Водопроводните аварии често се появяват в най-неподходящите моменти, предизвиквайки стрес и неудобства в ежедневието ни. Спукани тръби, течове от бойлера или наводнения могат да причинят сериозни щети на имуществото и да създадат опасност за здравето и безопасността. В такива критични ситуации е от съществено значение да имате доверен партньор, който да реагира бързо и професионално. Професионалните ВиК услуги при авария не само ще отстранят проблема ефективно, но и ще ви помогнат да предотвратите бъдещи проблеми.

Кога се нуждаете от аварийни ВиК услуги?

Водопроводните проблеми могат да бъдат както малки неудобства, така и сериозни аварии, които изискват незабавна намеса. Понякога е трудно да се определи кога един проблем е спешен и кога може да почака. Затова е важно да знаете признаците, които налагат търсене на професионални спешни ВиК услуги.

Обикновено, проблемите обичат да идват в най-неподходящото време и често без предупреждение. Ето някои ситуации, при които е необходимо да се обърнете към професионална фирма за ВиК услуги:

Какво да направите при възникване на ВиК авария?

При поява на ВиК авария е важно да останете спокойни и да предприемете следните стъпки преди пристигането на аварийния екип:

  1. Изключете водоподаването: Намерете главния спирателен кран и спрете водата към засегнатата зона или към цялата сграда.
  2. Изключете електрозахранването: Ако има риск от контакт между вода и електрически уреди, изключете електричеството за безопасност.
  3. Обадете се на професионалисти: Свържете се с фирма, предлагаща денонощни ВиК услуги, за да получите бърза помощ.

Предимства на професионалните аварийни ВиК услуги

Използването на професионални ВиК услуги при авария гарантира:

Аварийни ВиК услуги за отводняване

Наводненията могат да причинят сериозни щети на имуществото и да представляват опасност за здравето. Освен материалните загуби, те могат да доведат до структурни повреди на сградата и да създадат условия за развитие на вредни микроорганизми. В такива критични моменти е от съществено значение да се обърнете към специалисти по спешни ВиК услуги, които разполагат с необходимата техника и опит за ефективно отводняване и възстановяване на нормалните условия.

Специализираните ВиК екипи предлагат комплексни решения при аварийни ситуации, свързани с наводнения, които включват:

С навременната намеса на експерти в областта на водопроводните услуги при аварии, свързани с наводнения, можете да сведете до минимум щетите и бързо да възстановите нормалното състояние на вашия дом или бизнес. Не подценявайте опасностите от стоящата вода и се доверете на професионална помощ за безопасно и ефективно отводняване.

Аварийни ВиК услуги за отпушване на канали

Запушените канали и тоалетни могат да бъдат източник на дискомфорт и здравословни рискове. Освен неприятните миризми и затрудненото оттичане, те могат да доведат до по-сериозни проблеми като преливане и наводнения в дома или офиса. В такива случаи е от съществено значение да се обърнете към специалисти по спешни ВиК услуги, които разполагат с необходимия опит и оборудване за бързо справяне със ситуацията.

Професионалните ВиК техници използват специализирана техника за:

Технология на Полагане за Щампован бетон

Изберете цвят и текстура на бетона, които да допълват естествената околна среда и прилежащите съоражения. След като изберете мястото, следвайте обичайните процедури под-клас и бетонна основа, която отговаря на планираните спецификации и изискванията на местното законодателство за микс, дълбочина и армировка.

Полагане и подравняване на бетона. 

Преди да бъде положен бетона има изкопни и насипни работни процеси и подготовка на почвата. Използва се арматура за бетона, която трябва да бъде инсталирана преди бетона да се излее или постави на съответното място. След полагането се подранява със специални гребла, мастари и големи магнезиеви заглаждачи. Ако повърхността на бетона не е плоска и пастообразна – с други думи има пясъчна текстура, за набиване на по-едрата фракция се използват специални решетъчни валяци и трамбовки до постигане на пастообразна повърхност. На този етап повърхността се обработва със специални магнезиеви заглаждачи, а се оформят с фугачи.

Оцветяване на бетона

Съществуват две осовни техники на оцветяване. При първата цвета се смесва с бетона още преди да се излее. При втората се полага прахообразен оцветител към току що излятия бетон, който прониква в горната част на бетона. Прахообразната цветна посипка се полага след като е минало необходимото време за да се погълне и изпари излишното количество вода на повърхността. На този етап се работи с 70-80% от предварителното количество цветен хардер. След пълното покриване на бетонната повърхност се заглажда още веднъж за да се втрие  оцветителя в бетона. Това се повтаря с оставащия цвят. Повърхността отново се заглажда със стоманена маламашка и се оформят ъглите и фугите със стоманени грувери и фугачи. Втория цвят ще придаде дълбочина и сенки в готовия бетон. Основния цвят ще доминира и ще се придържа към повърхността на бетона.

Полагане на отделители

Те се полагат равномерно на тънък слой на повърхността. Щампите за бетон също трябва да бъдат покрити с прахообразен отделител. Така се увеличава ефективността на щамповане и декоративния ефект. Отделителят предпазва щампите от полепване на бетон и добавя втори цвят на щампованата бетонна повърхност. Визуално засилва ефекта на имитиращия материал.

Щамповане на бетона

След като предварително сте избрали щампата с текстура, полагането и трябва да става плътно една до друга, с цел запазване на предвидената фуга. Използват се ръчни трамбовачи за постигане на максимален отпечатък.

Последни стъпки в обработката на декоративен бетон

След окончателно втвърдяване на бетона (от 6 до 15 дни в зависимост от метеорологичните условия) щампованата повърхност се измива с водна струя под високо налягане  за да се премахне излишъка от разделителния агент. Целта е да се постигне желания цвят и контраст между основния цвят (на посипката) и този на разделителния агент. Допуска се допълнително прилагане на водни оцветители и на киселинни оцветители, които засилват цветовото въздействие на щампованата повърхност. След окончателното изсъхване на щампования бетон на повърхността се полага импрегнатор за бетон с помоща на четка, валяк или пистолет. В резултат на импрегнирането се проявяват окончателните цветове и цветови отенъци на щампования бетон.

Запушени канали: Причини и как да се справите с тях

Съдържание:

Водопроводната инсталация на вашия дом е сложен лабиринт от тръби и други компоненти, които работят заедно, за да осигурят вода в дома. Когато дренажите ви не работят правилно, това може да е знак за сериозен проблем.

Ако имате проблеми с канализацията, важно е да знаете основната причина.

Ето седем типични причини вашият канал да е запушен и какво можете да направите, за да го поправите или дори да предотвратите това да се случи на първо място.

Косми са проникнали в канала ви

Косата е може би най-честият проблем при запушени канали. Когато се къпете, вероятно ще изхвърлите много излишни кичури.

С течение на времето тази коса може да се натрупа в канализацията и да създаде пълно запушване. Това важи особено за хора с по-дълги кичури.

За да предотвратите това, потърсете капаци за оттичане на душа, които филтрират излишната коса. Ако имате много косми в канализацията, можете лесно да ги извадите с помощта на прост инструмент за отстраняване на косми, който можете да намерите в повечето магазини за хардуер.

Най-добрият начин да предотвратите запушването на канала от косата е да го спрете, преди да е започнало. Инвестирайте в евтин предпазител за дренаж, за да предпазите тази неприятна коса от попадане в дренажната ви система.

Храна и мазнини

Дори ако имате мелачка за боклук в кухненската си мивка

A small, metal whisk resting on the kitchen counter next to a white ceramic bowl filled with ingredients. The whisk has a long, thin handle with small, curved wires at the end, giving it a cloud-like shape.

, трябва да пазите храната от изтичане в канала. Малките частици са напълно ОК, но трябва да се избягва изхвърлянето на големи парчета храна в мивката.

Ако не обичате да изхвърляте излишната си храна в кошчето, помислете дали да не направите купчина компост. Това е чудесен начин да дадете на градината си допълнително торене, без да губите храна.

Някои хранителни продукти не могат да се разградят правилно. Това включва неща като утайка от кафе и листа от чай.

Мазнината определено е виновник, когато става въпрос за проблеми с канализацията. Всякакъв вид масло може да причини хаос на вашата водопроводна инсталация, така че е най-добре да го изцедите в буркан или да използвате хартиени кърпи, за да попиете излишното масло, когато готвите.

Запушени канали: Причини и как да се справите с тях

Не забравяйте тоалетните си

Справянето със запушената тоалетна никога не е забавно, но има някои неща, които можете да направите, за да предотвратите това. Никога не изхвърляйте санитарни предмети в тоалетната, включително неща като дамски хигиенни продукти или бебешки кърпички.

Също така никога не трябва да се опитвате да изплакнете конец за зъби или памучни тампони в тоалетната. Вместо това изхвърлете тези предмети в кофата за боклук.

Големите предмети не се разтварят и могат да причинят хаос на вашата тоалетна. Ако срещнете проблем с промиването, опитайте първо да използвате бутало, за да може да изчисти дренажната тръба.

Почиствайте тоалетната си редовно и избягвайте да пускате водата, която не е тоалетна хартия. 

Натрупването на минерали може да причини проблеми с дренажа

Ако имате твърда вода, вече знаете какъв проблем може да бъде натрупването на минерали. С течение на времето минералите във вашата вода се натрупват и създават маса, която може да блокира канализацията в дома ви.

Ако можете, инсталирайте система за омекотяване на водата, за да намалите количеството тежки минерални натрупвания във вашата вода. Можете също така да използвате разтвор за отстраняване на котлен камък, за да разбиете натрупаната утайка.

В случаите, когато минералното натрупване е твърде трудно за отстраняване, ще трябва да потърсите помощта на професионален водопроводчик.

Попадане на чужди малки предмети

От време на време малки предмети могат случайно да попаднат в канала ви. Независимо дали е стотинка, която сте изпуснали, или малка игра, понякога се случват инциденти.

Всичко, което не може да се разтвори естествено или да бъде незабавно измито или изхвърлено в канализацията, може да бъде причина за безпокойство. Тези малки елементи могат да блокират вашите тръби и да създадат резервно копие.

Ако не можете лесно да извадите малкия предмет, излязъл в канализацията ви, вероятно ще трябва да се обадите на водопроводчик. Никога не дълбайте твърде навътре в дренаж или тръба, в противен случай рискувате да причините повече щети.

Досадни корени на дървета

В много случаи вашите проблеми с канализацията са причинени под земята, където не сте наясно какво се случва. С течение на времето, когато дърветата близо до къщата ви растат, корените им започват да се разширяват навън.

Корените на дърветата могат да попаднат в тръбите ви и да попречат на потока на водата. Те също могат да се напукат и дори да счупят тръбите ви, ако корените са силни и достатъчно големи.

За да разрешите този проблем, трябва да се свържете с местна услуга за вкореняване или компания за изкопни работи. Това лекарство изисква професионалисти, които знаят как да премахнат корените на дърветата и да направят правилния ремонт, без да причиняват допълнителни щети на вашата дренажна и тръбна система.

Проверете дърветата близо до дома си и следете внимателно колко бързо растат. Следете дренажите си и колко добре работят, за да можете да отстраните и идентифицирате проблема, преди да е станало твърде късно.

Натрупване на сапун

Може да не мислите за сапуна като нещо, което може да причини водопроводен проблем. Много марки сапун съдържат определено количество грес или масло, което може да се натрупа с течение на времето.

Тази сапунена измет създава запушване, което се образува около вътрешността на канала и тръбите. Ако не го премахнете, в крайна сметка дренажът ще се запуши.

Най-добрият начин да предотвратите този проблем е да използвате сапуни, които не съдържат масла, мазнини или други мазнини. 

Пазете канализацията си в безопасност

Read more

Какво включват нашите услуги по доставка, монтаж и изграждане на ВиК инсталции, водопровод и канализация?

Всеки знае, че е необходимо да завъртиш крана на мивката и водата потича, а при пускане на тоалетното казанче тя изтича.

Този процес на изграждане на водопровод и канализация е задължителен за всеки дом и сграда. Важно е правилното планиране и изготвяне на добър проект. Това от своя страна има своите специфики. Ето с какво можем да Ви помогнем!

Проектиране и изграждане на водопроводна система и ВиК инсталация

За изграждане на качествена водопроводна система е важно да се подбере правилният размер на тръбите и допълненията към тях. Тези съпътстващи части като колена, тройници и други, спомагат за разклоняването на трасето и свиването му, където е необходимо. Това улеснява поставянето на прилежащия инвентар - пералня, съдомиялна машина, чешма и т.н. За поставянето на канализация възможностите могат да бъдат направа на външна или вътрешна такава.

Външна Канализация

Външната канализация изисква изкоп с подходящата широчина и оформянето на легла за разполагането на тръбите. Неблагоприятните климатичните условия и възможността тръбите да замръзнат предполага внимателно преценяване на дълбочината, на която ще се разположат. Всички тръби следва да бъдат поставени и свързани така, че да има постоянно движение на течността.

Вътрешна канализация

При създаването на вътрешна канализация тръбите се поставят под специфичен наклон, предотвратяващ запушване и отвеждат до единен поток, който изтича извън сградата. За изграждане на водопровод и канализационна система се изискват време и компетенции.

Защо ние да изградим Вашата ВиК инсталация?

Разполагаме с професионално подготвени водопроводчици, които ще изградят Вашата водопроводна система от А до Я, така че да гарантира нейното функциониране и да не създава проблеми занапред. Работим с качествени материали и това удължава живота на инсталацията, като същевременно намалява честотата на ремонт.

Изграждане на водопровод и канализация  

Ако оставите изграждането на водопровода в нашите ръце, няма да се налага намеса за години напред. При нужда от ремонт на водопровода отново можете да разчитате на нас, при това на добра цена. Ако се доверите на нашите екипи, може и да не се стига до ремонти, защото ние използваме най-новите технологии, които притежават доживотна гаранция.

Свържете се с нас, опишете вашите изисквания, за да можем да ви дадем точна, цена за изграждане на водопровод и канализация.

Кои елементи са задължителни при изграждането на ВиК инсталация?

При изграждане на водопровод са необходими следните елементи:

  • някакъв източник на вода в близост - това например може да бъде централизирано водоснабдяване, както и кладенец;
  • ако източникът е кладенец, следва да се предвиди резервоар за съхраняване. Необходимо е да се монтира тройник на изхода, който да подсигури две различни точки - за битови нужди, както и за технически нужди (поливане);
  • понеже течността от кладенеца не е напълно чиста и годна за консумация (има различни примеси в нея), изводът за битови нужди ще се свърже към пречиствателна система;
  • необходимо е изграждане на тройник за изхода на филтърната система; неговата цел е да осигури два потока: за топла и студена вода;
  • изходът за студената вода следва да се свърже към колектора с помощта на допълнителни спирателни кранове (изисква се по един за всяка от линиите);
  • тръбата за топла вода трябва да се свърже към бойлера; от него излиза още една тръба, която води до друг колектор, отговорен за само това трасе.

Какви инструменти са необходими за изграждане на водопровод?

Един проект за водоснабдяване и канализация не е възможен без необходимите съоръжения. Основният инструмент за изграждане на водопровод е професионален поялник за полипропиленови тръби. Необходими са още тръбен ключ, ролетка и ножици, подходящи за рязане на тръби.

Поялникът трябва да е настроен на 250 градуса, като температурата е изписана на дисплея му. Когато се задържат различни фитинги на поялника, е важно се подхожда с изключително внимание, тъй като това може да доведе до стесняване или дори запушване на тръби.

Как да се свърже сградата към уличен водопровод?

При тази стъпка е препоръчително да се доверите само и единствено на професионална фирма за доставка и изграждане на водопровод. Започва се с намиране на уличния водопровод, свързан с този участък, върху градоустройствените планове.

Оттам следват изкопни дейности за достигане до съответния водопровод. На този етап трябва да се идентифицира какъв ще е най-подходящият тип връзка въз основа на размерите на този водопровод. Това се определя от водопроводчик.

Има два варианта за спояване на съответните тръби - чрез водовземна водопроводна скоба или чрез заварка. След като тази точка е отметната, се пристъпва към монтаж на водопроводен щранг, чиято цел е да свърже сградата с канала. На това място се поставя тротоарно-сферичния кран. Изграждат се нови водопроводни шахти на територията на самата сграда, а след това се прави монтаж на водомер на ВиК.

Как се осъществява изграждане на водопровод?

Всяка водопроводна система е изградена от три подсистеми. Те включват вентилационни отвори, линии за източване на отпадъчни води и водопроводи. Първите две са зависими една от друга и са по-познати като DMV система. Водопроводите служат за пренос на вода по всички основни линии, като това позволява течността да се ползва от домакинствата посредством система от тръби, находящи се в самата сграда.

За да може течността да стигне до всяка част на сградата, и особено на по-високите етажи, се изисква определено налягане във водопровода. То идва от водна кула или водна помпена станция.

Свързването на тръби и кранове може да бъде последователно или колекторно. Първият случай е възможен за къща, в която живеят максимум двама души. Тук течността бива насочена из различни точки на жилището чрез водоразпределителна инсталация. На всяка точка има кран и с неговата помощ се спира и пуска водата.

Тази система притежава един огромен недостатък - в най-отдалечената ѝ точка се наблюдава по-ниско налягане, а това затруднява ползването на услугата от няколко потребителя наведнъж.

За разлика от това, при колекторното свързване водата се разпределя по всички точки едновременно благодарение на общ колектор. Така се осигурява еднакво налягане за всеки консуматор. Тук е редно да споменем, че по време на употреба може да възникнат малки загуби заради различното разстояние. Най-големият недостатък на тази система обаче е високата първоначална инвестиция, тъй като се изисква покупка на много тръби и се налага повече работа по проекта.

Въпроси от наши клиенти относно изграждането на водопровод и канализация

На какво да обърнем внимание при изграждането на водопроводни системи?

При монтаж на нов водопровод е важно да обърнем внимание на правилното сечение на тръбите, което да допуска необходимия дебит на вода към крайната точка. Те е добре да бъдат залепени качествено и поставени под правилен наклон.

Не на последно място при монтаж на водопровод и канализация стои изборът на материали. Ние не препоръчваме работа с нови материали за водопровод с ниско качество, защото така няма как да дадем гаранция за издръжливостта на съответната инсталация. Това ще доведе до чести ремонти и проблеми.

Какви материали да изберем за свързване на водопровод и канализация?

Старите тръби са направени от метал, който е податлив на корозия и ръжда след години употреба. Когато сменяте водопровода с нов, имайте предвид, че най-актуален материал за свързване и изграждане на водопровод и канализация е полипропиленът. Той е устойчив на екстремна експлоатация, голямо налягане, не ръждясва с времето и издържа на висока температура. Предимство е, че е съобразен със санитарните и здравни изисквания и стандарти.

Къде да разположим подовия сифон?

Той се поставя в най-ниската точка на банята или помещението. Наклонът на сифона трябва да оттича водата без да я задържа или натрупва по повърхността.

Ето няколко начина за почистване на запушване на Канал без токсични химикали и механична намеса:

1. Сапун за съдове и топла вода

Сварете около два литра вода и смесете няколко супени лъжици течен препарат за съдове. Вземете тази смес и бавно излейте в мивката.

Този метод може да отнеме няколко опита, но  ще работи чудесно при задръствания с грес,  защото загрява греста обратно до течност, така че да може да излезе от тръбата докрай. 

2. Телена закачалка

Изправете закачалката, но оставете куката. Уверете се, че имате чанта за хранителни стоки или нещо друго, за да изхвърлите вашите открития.

Използвайте края на куката на закачалката, за да ловите в канализацията и да издърпате храната или натрупаната коса, която запушва прохода в тръбата.  След като извадите колкото е възможно повече, пуснете гореща вода в мивката.

3. Сода за хляб и оцет

Почистете зоната около мивката и изсипете 1/2 чаша сода за хляб в канала. След това с 1/2 чаша оцет. Сега запушете канализацията и я оставете да престои един час.

След това отпушете канализацията и изсипете в нея тенджера с вряла вода. Продължете да изливате вряща вода в канала, докато стане бистра. 

4. Сол, боракс и оцет

Започнете с 1/4 чаша сол, 1/4 чаша боракс и след това 1/2 чаша оцет. Добавете тенджера с вряла вода и я оставете да престои поне час или докато се избистри.

Накрая изплакнете с гореща чешмяна вода, за да изчистите всички съставки в канала.  

5. Сода за хляб и сол

Смесете заедно сол и сода за хляб. Около 1/2 чаша от всеки и се изсипва в канала. Оставете го да престои минимум половин час или дори цяла нощ. След като има значително време, изчистете го с тенджера с вряла вода.

Колкото по-здраво е сабото, толкова по-дълго трябва да престои.  

6. Бутало гумено

Тази тактика е основно за кухненската мивка. Храната се забива в извивката на канала под мивката, където е трудно да се достигне с кука, така че опитайте с бутало, за да я изчистите. Първо изпразнете мивката от всякакви съдове или парцали.